duminică, 28 februarie 2010

Liverpool 2-1 Blackburn

Anfield Road a găzduit duminică, 28 februarie la ora 17:00, partida dintre Liverpool F.C. şi Blackburn Rovers. The Reds au reuşit să se impună cu scorul de 2-1. După un început mai bun al celor de la Blackburn, Liverpool a deschis scorul prin căpitanul Steven Gerrard în minutul 20, după o fază frumoasă care sa încheiat cu un lob peste portarul Robinson. Fabio Aurelio s-a accidentat, fiind înlocuit cu Emiliano Insua. În minutul 40, Carragher comite un henţ în careu, arbitrul dictând lovitură de la 11 metri pentru Blackburn. Andrews şutează pe sub Reina şi înscrie. Torres nu se lasă mai prejos şi înscrie după o pasă a lui Maxi Rodriguez, cu un şut sub bară. Repriza a doua a fost mai încinsă, cei de la Blackburn primind 4 cartonaşe galbene în urma unor faulturi dure asupra cormoranilor. Cea mai mare ocazie a celor de la Blackburn a fost chiar în ultimul minut, Reina respingând spectaculos după ce s-a întins câţiva metri.

Astfel, Liverpool rămâne în bătălia pentru Champions League, alături de Tottenham, Aston Villa şi Manchester City.
Primul 11: Reina - Mascherano, Carragher, Agger, Aurelio (*38,Insua) - Benayoun (*81, Babel), Gerrard, Lucas, Maxi - Kuyt, Torres (*90, N'Gog).