vineri, 9 aprilie 2010

Calificare în semifinale !

Liverpool s-a calificat în semifinalele Europa League după super-victoria de pe Anfield, scor 4-1 împotriva vulturilor de la Benfica. Cormoranii aveau nevoie de victorie după ce a pierdut în tur pe Da Luz cu 2-1. Partida a început bine pentru amândouă echipele, dar în minutul 28, englezii au deschis scorul prin olandezul Dirk Kuyt, după o fază îndelung contestată de portughezi. În minutul 34, brazilianul Lucas Leiva  a dus scorul la 2-0 după o pasă a lui Stevie G. În repriza a doua, Liverpool a mai punctat de două ori. Prima dată în minutul 58 prin cine altul decât Fernando Torres, după o fază superbă. Oscar Cardozo a redus din diferenţă în minutul 70, iar Benfica mai avea nevoie de un gol pentru a se califica. Speranţele vulturilor au fost spulberate de acelaşi Torres, care în minutul 82, după o pasă a lui Mascherano, l-a executat cu o scăriţă pe portarul Benficăi.

Aşadar, Liverpool va juca în semifinalele Europa League împotriva lui Atletico Madrid, iar în cealaltă semifinală se vor întâlni Fulham FC şi Hamburg SV.

LFC ROMÂNIA | Comunitatea fanilor lui Liverpool din România © 2008.