vineri, 19 martie 2010

Calificare în sferturi !

După un 1-0 în tur pentru francezi, Liverpool a învins pe Anfield Road cu scorul de 3-0, calificându-se astfel în sferturile Europa League. Rafa Benitez a început meciul în celebra formulă 4-2-3-1 cu Reina în poartă, o linie de fund formată din Johnson, Carragher, Agger (înlocuit de Kyrgiakos) şi Insua, mijlocaşi la închidere au fost Mascherano şi Lucas, în faţa lor o linie de bază formată din Babel, Gerrard şi Kuyt, iar vârf împins a fost Torres (înlocuit de N'Gog). Liverpool a deschis scorul rapid prin Gerrard în minutul 9 din penalty, urmând ca Torres, la ieşirea de la cabine să înscrie primul gol în Europa după o lungă absenţă. După multe momente grele în final, Torres a adus liniştea cu golul doi al său, şi golul de 3-0 pentru Liverpool.

Astfel, Liverpool îşi va afla mâine adversarul din sferturi, la tragerea la sorţi de la Nyon.