joi, 11 martie 2010

Victorie nemeritată : Lille 1-0 Liverpool

În prima manşă a optimilor Europa League, Liverpool a pierdut în Franţa, scor 1-0 cu OSC Lille. Posesia a aparţinut celor de la Lille, dar ocaziile mari au fost de partea lui Liverpool. Prima ocazie mare a lui Liverpool a fost irosită de Babel, care singur cu portarul, şutează la colţul lung, iar Landreau agaţă mingea cu greu. Apoi Torres loveşte cu capul o minge respinsă de acelaşi Landreau excepţional. În a doua repriză, Liverpool a jucat mai deschis, reuşind să aibă alte câteva ocazii importante care ar fi putut fi goluri. Minutul 84 a adus şi golul celor de la Lille, după un şut din lovitura liberă are a străbătut încet careul lui Pepe Reina, oprindu-se în plasă. În ultimul minut, Steven Gerrard a ratat o ocazie monumentală, fiind oprit de un fundaş advers.

Aşadar, returul se anunţă ca fiind unul de foc, Liverpool având nevoie de victorie la două goluri diferenţă pentru a continua drumul spre finala de pe AOL Arena.