duminică, 5 mai 2013

Mersey Draw

Liverpool si Everton au terminat si cel de-al doilea Derby Merseyside din acest sezon la egalitate, 0-0.

Atmosfera meciului a fost una foarte frumoasa, atmosfera de Derby mixata cu atmosfera de sarbatoare, iar dupa cum era de asteptat, la finalul meciului echipele si-au impartit punctele.

Printre cele mai importante faze ale meciului se umara urmatoarele: Fellaini l-a depasit la o centrare pe Carragher dar a reluat defectuos la o palma de stalpul din stanga a portii lui Reina, faza petrecuta in repriza I; in repriza a doua Sturridge a scapat singur cu portarul lui Everton, dar nu a reusit sa introduca mingea in poarta; nici Gerrard cateva mai minute mai tarziu nu a reusit sa deschida scorul; Coutinho a fost de asemenea blocat providential de Jagielka, capitanul "caramelelor"; Everton insa marcase prin Distin insa golul a fost anulat pe motiv de fault in atac.

Una peste alta, Everton a practicat un fotbal decent si a aratat ca si ea conteaza in fotbalul din orasul Liverpool.

In acest Derby s-a consumat si ultima aparitie a lui Carragher intr-un Derby, iar peste doua etape, in meciul cu QPR, Carra va juca pentru ultima data pe Anfield, intr-un meci care se anunta emotionant pentru toata lumea.

Printre altele nu stiu cate sanse mai avem sa terminam deasupra albastrilor campionatul.

Suarez si Sir Kenny ne-au zambit din tribune.

La capatul meciului, cred ca remiza consoleaza pe toata lumea.