duminică, 28 octombrie 2012

Everton 2-2 Liverpool

Derbyul Merseyside s-a terminat nedecis, 2-2, la capătul unui meci spectaculos.

Scorul a fost deschis în minutul 14 de către Baines, a fost de fapt un autogol, pentru că internaţionalul englez a respins în propria poartă şutul lui Suarez. Uruguayanul a mărit avantajul la 2-0 în minutul 20, iar meciul părea închis.

Osman a readus speranţa în tabăra oaspeţilor după ce a redus din diferenţă după ce cormoranii nici nu apucaseră să se răcească după bucuria marcării celui de-al doilea gol. După un forcing entuziast, Naismith a reuşit să restabilească egalitatea în minutul 35.

Golurile rămîn în istorie, dar trebuie remarcat şi golul anulat eronat, în prelungiri, când Luis marcase un gol decisiv.

La capătul zilei putem să spunem că se puteau obţine şi mai multe de pe urma acestui Derby, dar şi mai puţine, dacă privim statisticile care contorizează fazele de poartă.