sâmbătă, 18 august 2012

Debut dezastruos: West Brom 3-0 Liverpool

Ce mai e de spus...Primul meci pare să ne spulbere toate visele pe care le-am avut înainte de acest campionat. Liverpool a fost umilită de către West Bromwich, care a marcat 3 goluri în poarta cormoranilor, și ar fi putut mai multe...

Poate nici cel mai pesimist fan al echipei nu se gândea la un asemenea dezondământ, poate nimeni. Suarez a fost singurul jucător al echipei care a fost aproape să marcheze. În minutele 10 și 16 Suarez ne-a dat speranțe după două ocazii la poarta lui Ben Foster. Gera a fost cel care a deschis scorul, în minutul 43 cu un șut superb în vinclul porții lui Reina.

Repriza a doua a fost foarte, dar foarte proastă. În apărare s-au făcut greșeli mari, Agger fiind eliminat în minutul 59 după un fault în careu, însă Reina apără penalty-ul. Totuși Skrtel nu a fost de acord cu acest lucru și a faultat și el în careu 5 minute mai târziu, astfel Odemwingie face 2-0. Lukaku, intrat în minutul 68, înscrie pentru 3-0 în minutul 77 după alte greșeli în apărare. Suarez putea să reducă din diferență în minutul 80, însă mingea lovită de el cu capul trece milimetric pe lângă poartă. West Brom a mai avut ocazii până la final, însă meciul se termină cu un incredibil 3-0 pentru gazde.

Astfel, Rodgers pierde primul meci din Premier League ca manager al lui Liverpool. Totuși trebuie să uite cu toții acest eșec usturător și să se concetreze pe următoarele partide...