duminică, 26 august 2012

Liverpool 2 - 2 Manchester City

Liverpool a terminat la egalitate meciul în care a primit pe Anfield campioana Angliei, scor 2-2.

La capătul unui meci la care putem să spunem că meritam victoria pentru că i-am redus pe cetăţeni de la campioni la anonimi, nu putem decât să afirmăm că "ăsta e fotbalul".

Scorul a fost deschis în minutul 37 de către Skrtel care a reluat imparabil cu capul centrarea din corner a lui Gerrard. Acesta a fost şi scorul pauzei.

În repriza a doua (min 63) Yaya Toure a readus egalitatea pe tabela de marcaj după câteva nesincronizări în apărarea cormoranilor. În minutul 66, Suarez a executat perfect o lovitură liberă obţinută în urma unui henţ al lui Rodwell la şutul lui Gerrard; scorul avea să devină 2-1 însă până în minutul 80, când Skrtel a avansat până la 30 de metri de poarta lui Reina apoi a pasat neinspirat înapoi, iar Tevez oportunist i-a revenit doar rolul de a-l dribla pe Reina şi de a împlini simpla formalitate de a trimite mingea în poarta goală.

Cu Skrtel înger şi demon, Allen omul meciului, privim înainte spre confruntarea cu Hearts de peste patru zile.