duminică, 23 septembrie 2012

Liverpool 1 - 2 Manchester United

Manchester United a ieşit victorioasă din Derbyul Angliei, surclasând Liverpool pe Anfield cu scorul de 2 - 1.

În prima repriză echipele mai mult s-au tatonat, aşteptând să afle lacunele din jocul adversarului. În minutul 39 s-a petrecut poate cea mai importantă fază poate a meciului, când Jonjo Shelvey a văzut cartonaşul roşu după o intrare deloc prudentă la Evans. De atunci s-a rupt echilibrul partidei.

La prima fază după pauză, Liverpool a marcat prin Gerrard după o fază lucrată inteligent de Suso şi Johnson.

5 minute a durat euforia pe Anfield, pentru că Rafael a restabilit egalitatea printr-un şut tehnic, imparabil.

În minutul 80, Agger a greşit o preluare la mijlocul terenului, iar Valencia a profitat şi a avansat cu mingea până în careul lui Reina, unde intrigant, a fost faultat de către Johnson. S-a dictat penalty, lovitură excutată de van Persie şi aproape parată de către Reina. Mingea a intrat totuşi, pentru a doua oară în poarta goalkeeperului spaniol.

Pe final de meci, Liverpool nu a reuşit să pună o presiune ameninţătoare pe poarta lui Lindegaard, nici măcar să stăpânească posesia.

La capătul zilei, United a câştigat cu 2-1 şi doar asta contează.