luni, 26 decembrie 2011

PĂRINŢII GHINIONULUI: Liverpool 1-1 Blackburn

Liverpool este o echipă blestemată! Băieţii lui Dalglish au remizat pe teren propriu, scor 1-1, cu lanterna roşie a campionatului, Blackburn Rovers, după ce aceştia au asediat poarta lui Bunn până la final.

În ciuda rezultatului, trebuie să ne bucurăm de revenirea lui Steven Gerrard, care s-a simţit fără doar şi poate în jocul cormoranilor.

După o primă repriză în care 'the reds' au avut parte de câteva şanse de a marca, dar au avut posesia balonului, Charlie Adam a marcat în proprie poartă, în minutul 45, deschizând uşa unui ghinion de nedescris.

În repriza secundă, elevii regelui au egalat rapid, punctând în minutul 53 prin Maxi Rodriguez. Mult aşteptatul moment s-a petrecut în minutul 69, atunci când Steven Gerrard a intrat în teren, după câteva luni bune de absenţă. Asediul la poarta oaspeţilor a continuat, iar în ultimul minut de prelungire, intervenţiile lui Bunn şi Henley, prin care au respins mingea de două ori de pe linia porţii, i-au adus lui Rovers un egal nemeritat.

Cred că statistica spune cam totul, Liverpool având cam 68% posesia mingii.

În următorul meci - ultimul al acestui an, cormoranii vor primi vizita lui Newcastle, într-un duel ce trebuie câştigat neapărat. Ghinionul ne urmăreşte peste tot, după ce am ratat şi un penalty etapa trecută, care ne putea aduce victoria la Wigan. Nu avem ce face şi trebuie să aşteptăm, dar suntem siguri că într-o bună zi, când Dumnezeu îşi va da seama că Liverpool a fost chinuită prea mult, va îndrepta balanţa, iar elevii lui Kenny vor urca pe culmile gloriei.