sâmbătă, 20 iulie 2013

Misiune facilă: Indonesia XI 0-2 Liverpool

Liverpool a castigat si amicalul de lux cu selectionata Indoneziei, cu 2-0.

Daca mai e cineva care nu stie, in Indonezia se afla cea mai mare comunitate de suporteri cormorani, dupa cea din Marea Britanie, iar din acest motiv Liverpool alege de cativa ani incoace sa faca vizite acolo ca sa isi incante fanii, dar si ca sa isi mai ingroase buzunarele :D.

Legat strict de meci, sa spunem ca calitatea gazonului a lasat de dorit, iar acesta e principalul vinovat pentru care meciul a aratat deconectat.

Scorul a fost deschis in minutul 9 de catre Coutinho dupa o greseala in apararea indonezienilor. Poate a doua faza ca importanta in prima repriza a fost bara lui Alberto din minutul 30.

La pauza doar Allen l-a inlocuit pe Gerrard. In minutul 65 Brendan Rodgers a inlocuit alti 8 jucatori de teren. Singurii care au jucat toate minutele au fost Toure si Mignolet. Revenind la meci, bara a mai fost odata lovita in minutul 84 de catre Sterling; faza poate anunta atacul incisiv la capatul caruia Liverpool, prin Sterling, a majorat avantajul la 2-0.

Atmosfera de sarbatoare la meci. Suporterilor le era indiferent cine castiga. Un antrenament banos.

Liverpool zoara curand in Australia la Melbourne unde oile ratacite se alatura grupului.