duminică, 29 septembrie 2013

Sunderland 1 - 3 Liverpool

Un meci interesant a avut Liverpool in compania ultimei clasate, Sunderland.

Liverpool a abordat un sistem 3-5-2 pe hartie, dar 4-4-2 pe teren, care a dat roade.

Scorul a fost deschis de catre Sturridge in minutul 28 dupa un corner executat de Gerrard. Englezul a cam impins mingea in poarta cu mana, dar golul a fost validat. Cel de-al doilea gol a fost marcat tot in urma unei pase de-a lui Gerrard, un trasor in diagolala de aproximativ 50 de metri care l-a pus pe Sturridge in cursa, acesta centrand aproape paralel cu poarta pentru primul gol al lui Suarez dupa revenirea de dupa suspendare.

In repriza secunda gazdele au venit mai montate de la cabine si au reusit sa reduca din diferenta in minutul 52 prin Giaccherini. Italianul a reluat in poarta mingea respinsa in fata de Mignolet la sutul lui Ki. A fost prima greseala a lui Mignolet in acest sezon, insa iata ca postul pe care joaca il face sa para atat de capitale interventiile sale...

Sunderland a presat in continuare insa fara luciditate. In minutul 89, in urma unui contraatac, Suarez a inchis tabela pentru un 1-3 care a reflectat corect evolutia echipelor din teren.

Urmeaza meciul cu Crystal Palace in care Lucas va lipsi din cauza cumului de cartonase galbele.