duminică, 13 ianuarie 2013

MU 2-1 LFC

Liverpool a pierdut azi cel de-al 160-lea Derby din campionat cu Manchester United cu scorul de 2-1.

Echipa noastră a început timorată partida, iar această stare a dominat jocul cormoranilor până la finalul primei reprize. Scorul a fost deschis în minutul 19 de către van Persie după o fază la capătul căreia golul părea uşor, firesc. Până la pauză acelaşi fotbalist putea mări avantajul pentru diavolii roşii însă nu a avut aceeaşi precizie la finalizare. În afară de un alt şut periculos al lui Cleverley, accidentarea lui Reina care părea foarte gravă, sterilitatea cormoranilor care se reflecta din statistici, a încheiat prima repriza a partidei.

În startul celei de-a  doua reprize, intrarea pe teren a lui Sturridge s-a facut simţită din plin şi s-a perpetuat până la finalul meciului. În minutul 53 United şi-a mărit avantajul prin Vidic, sau Evra, însă jocul lui Liverpool din acel moment începea să prindă consistenţă. Liverpool a pus stăpânire pe meci până la finalul meciului însă până la la fininalul meciului, în ciuda celor câteva ocazii clare pe care le-a avut, nu a reuşit să marcheze decât odată prin Sturridge (min 57), meciul încheindu-se 2-1.