luni, 11 aprilie 2011

Anfield Show: Liverpool 3-0 Manchester City

Liverpool şi-a luat revanşa cu succes faţă de meciul tur, învingând-o pe Manchester City cu 3-0. Carroll a spart gheaţa şi a marcat o dublă în acest meci, în timp ce Kuyt a marcat şi el.

Şutul fantastic a lui Carroll din minutul 13 nu a putut fi parat de Hart, iar Liverpool conducea cu 1-0. Kuyt a mărit avantajul în minutul 34 după o fază cu numeroase şuturi la poarta lui Hart, iar un minut mai târziu, lovitura ucigătoare de cap a lui Carroll nu a putut fi evitată de fundaşii adverşi, aceasta aducând golul trei.

Cormoranii au mai avut şanse importante de a marca, dar parcă au fost prea "miloşi" cu Manchester City, o echipă care nu a avut decât un şut clar pe spaţiul porţii. Urmează deplasarea grea de la Arsenal, acolo unde Liverpool va avea nevoie de cele trei puncte pentru a mai spera la un loc de cupă europeană. Felicitări Carroll, Suarez, Flanagan (a făcut o partidă excelentă), Kuyt şi felicitări întregii echipe! Suntem mândrii de voi!