duminică, 27 februarie 2011

West Ham United 3-1 Liverpool

Liverpool a pierdut astăzi pe Boleyn Ground, scor 3-1, contra celor de la West Ham United. După un început mai bun al cormoranilor, ciocănarii au dechis scorul în minutul 22 printr-un gol frumos al internaţionalului englez, Scott Parker. Demba Ba a dus scorul la 2-0 în favoarea gazdelor, în minutul 45, după ce a lovit mingea cu capul fiind nemarcat în careu. Dalglish a schimbat ceva la pauză, iar jucătorii săi au intrat mai decişi pe teren, având ocazii bune de a marca. Glen Johnson a readus speranţa în tabăra oaspeţilor, marcând după o centrare a lui Suarez în minutul 84. Meciul a fost reaprins, dar a fost stins din nou în minutul 90 de Carlton Cole, care a şutat pe colţul scurt, Reina poziţionându-se greşit. Martin Kelly şi Raul Meireles au fost schimbaţi datorită unor accidentări, dar sperăm să nu fie ceva grav.

Felicitări echipei West Ham United pentru jocul prestat, aceştia demonstrând că nu sunt o echipă care merită să retrogradeze. Efortul depus de ciocănari a fost răsplătit cu victoria de astăzi. Cormoranii rămân pe locul 6 în Anglia, dar pierdem speranţa de a ajunge pe locul 4. Cum spunea o legendă a clubului de pe Anfield: "Dacă ajungem în finala Europa League şi terminăm în primele şase echipe, sezonul este unul reuşit". Cred că acesta este noul obiectiv a lui Liverpool. Următorul meci va fi duminica viitoare, atunci când primim vizita lui Manchester United pe teren propriu.