joi, 10 martie 2011

Prima înfrângere în Europa !

Liverpool  a pierdut manşa tur a optimilor Europa League în Portugalia, scor 0-1, în faţa lui Sporting Braga. Portughezii au deschis scorul în minutul 18 din penalty, după un fault al grecului Kyrgiakos. Pe lângă faza penalty-ului, singura fază mai periculoasă a portughezilor a fost cea a şutului lui Silvio în bară, un şut executat de la aproximativ 30-35 de metri, din voleu. La pauză s-a intrat cu scorul de 0-1, iar mutarea lui Dalglish prin introducerea lui Andy Carroll în teren, a mai ridicat intensitatea jocului, prin ocazii ale cormoranilor. Poarta lui Braga a fost asaltată de atacurile băieţilor lui Dalglish, care s-au dovedit să fie fără succes. Liverpool putea primi un penalty la o intervenţie asupra lui Joe Cole, decizia rămânând la latitudinea arbitrului, iar Kaka de la Braga, a fost scutit de un al doilea cartonaş galben, la o fază în care acesta i-a aplicat un cot în plină figură lui Carroll.

Aşadar, returul decide totul. Pe Anfield, Liverpool va ataca în speranţa de a obţine calificarea. Alt joc vor practica băieţii în Anglia, în faţa propriilor suporteri. Parcă ne-am obişnuit să jucăm prost în deplasare, şi în cel mai bun caz să facem egal, iar acasă să tranşăm calificările. Sporting nu a impresionat, dar nici Liverpool nu s-a ridicat la nivelul aşteptărilor.